وبلاگ

جدید ترین اخبار برنامه نویسی

10 شغل برتر دنیا میدونی چیه ؟!؟؟
-

استخدام در حوزه‌ی هوش مصنوعی در مدت چهار سال گذشته، سالانه رشدی برابر با ۷۴ درصد داشته است. گای برگر، اقتصاددان ارشد لینکدین در این‌باره به MarketWatch گفت:

هوش مصنوعی در هر صنعتی نفوذ کرده و درحال حاضر تقاضا برای افراد ماهر در حوزه‌ی یادشده فراتر از عرضه برای آن است. این سومین سال پیاپی است که شغل مربوط با حوزه‌ی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در صدر فهرست قرار دارد و فقط می‌توان انتظار افزایش تقاضا را داشت.

دستمزد متخصصان هوش مصنوعی نیز بسیار چشمگیر است، زیرا این مشاغل غالباً دستمزد سالانه‌ی بالای ۱۰۰ هزار دلار دریافت می‌کنند. سایت استخدام و کاریابی لینکدین خاطرنشان کرد که برای نمونه، مهندسین هوش مصنوعی در سانفرانسیسکو، مبلغ ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار دلار سالانه دستمزد دریافت می‌کنند. حتی برخی اوقات جایگاه‌های شغلی هوش مصنوعی موفق به دریافت ۲۵۰ هزار دلار یا بیشتر نیز شده‌اند.

 

لینکدین تنها شرکتی نیست که می‌توان در آن جایگاه‌های ویژه‌ی شغلی در حوزه‌ی هوش مصنوعی را پیدا کرد. درواقع در فهرست سالانه‌ی «۲۵ شغل برتر سال ۲۰۱۹» شغل‌های مرتبط با یادگیری ماشین همیشه با ذکر افزایش ۳۴۴ درصدی در مقایسه با جایگاه‌های شغلی دیگر در چند سال گذشته، در صدر قرار گرفته‌اند. از دیگر مزایای این شغل می‌توان به مبلغ پایه‌ا‌ی سالانه ۱۴۶ هزار دلار اشاره کرد.

درحال حاضر تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها در بازار کار به‌دنبال جذب افراد متخصص هوش مصنوعی هستند که بتوانند از عهده‌ی انجام کار برآیند.

 

۵ شغل نوظهور و برتر گزارش شده از سوی لینکدین پس از هوش مصنوعی عبارت‌اند از: مهندسی رباتیک با رشد استخدام ۴۰ درصدی سالانه؛ دانشمند تحلیل داده با میزان رشد ۳۷ درصدی؛ مهندس و برنامه‌نویس فول استاک (full stack engineer) با رشد ۳۵ درصد و مهندسی پایداری قابلیت اطمینان سایت یا SRE با رشد ۳۴ درصدی. گفتنی است، در حوزه‌ی نرم‌افزار و توسعه‌ی وب، معمولا دو دسته توسعه‌دهنده وجود دارد: توسعه‌دهنده‌ی front-end که مسئولیت توسعه‌ی ظاهر برنامه (سمت client) را بر عهده دارد و توسعه‌دهنده‌ی back-end که مسئول نوشتن کدهای سمت سرور و کارایی و عملکرد سایت را برعهده دارد. در این  دسته‌بندی، دسته‌ی سومی نیز وجود دارد که به آن‌ها توسعه‌دهندگان Full Stack گفته می‌شود؛ آن‌ها هم در سمت front-end و هم back-end تخصص دارند و می‌توانند موقعیت‌های شغلی بیشتر و بهتری را از آن خود کنند. برگر اضافه کرد:

درحالی که بیشتر این مشاغل در حوزه‌ی تکنولوژی هستند، اما لزوما فقط در صنعت تکنولوژی وجود ندارند. هر شرکتی مجبور است تکنولوژی را در مقطعی به کار بگیرد و ما شاهد رشد چشمگیر فرصت‌های شغلی در این موارد هستیم.

در ادامه‌ی فهرست تعدادی از مشاغل حوزه‌ی مشتری‌مداری مانند متخصص پشتیبانی فروش و نماینده‌ی توسعه‌ی فروش به چشم می‌خورد که رشد سریع جذب نیرو شامل حال آن‌ها نیز شده است. به‌گفته‌ی برگر:

بسیاری از جایگاه‌های شغلی در این حوزه به‌شدت وابسته به روابط هستند، بنابراین کسب مهارت در زمینه‌هایی مانند برقراری ارتباط، حل مسئله و همکاری کلیدی و مهم هستند. اغلب این نوع شرکت‌ها به افرادی با مهارت‌هایی نیاز دارند که نمی‌توان آن‌ها را با سیستم خودکار انجام داد و برای انجام موفقیت‌آمیز به تکنولوژی‌های جدید وابسته هستند.

۱۰ شغل برتر و نوظهور گزارش شده از سوی لینکدین عبارت‌اند از: ۱. متخصص هوش مصنوعی؛ ۲. مهندس رباتیک؛ ۳. دانشمند تحلیل داده؛ ۴. مهندس و برنامه‌نویس فول استاک؛ ۵. مهندسی پایداری قابلیت اطمینان سایت؛ ۶. متخصص پشتیبانی فروش؛ ۷. نماینده‌ی توسعه‌ی فروش؛ ۸. مهندس داده؛ ۹. تکنسین بهداشت رفتاری و ۱۰. متخصص امنیت سایبری.

 

منبع خبر