اموزش

جدیدترین آموزش های برنامه نویسی را با ما دنبال کنید

شروع برنامه نویسی ios
ای او اس -

اگه بخواید برنامه نویسی iOS یا هر کدوم از پلتفرم های اپل رو شروع کنید ، یا باید مک بوک داشته باشید یا آی مک .

بنابراین اگه شما هم میخواید برنامه نویسی iOS رو شروع کنید ولی بخاطر این قیمت ها بی خیال این قضیه می شید باید بگم که در اشتباهید.

 

چطور بدون داشتن مک بوک یا آی مک برای iOS اپلیکیشن بسازیم؟

اگه مک بوک یا آی مک ندارین میتونید با استفاده از نرم افزار های مجازی سازی مثل Vmware Workstation یا VirtualBox آخرین ورژن سیستم عامل مک رو  به صورت ویرچوال یا مجازی نصب کنید و برنامه نویسی رو استارت بزنید.

البته برای استفاده از شبیه ساز برای مک به حداقل سیستمی نیاز دارید و با یک کامپیوتر ضعیف متاسفانه قادر به این کار نیستید به دلیل این که اجرا کردن شبیه ساز از منابع زیادی در کامپیوتر استفاده میکند و اگر سیستم شما به اندازه کافی قدرت مند نباشد شبیه ساز بسیار کند خواهد بود

حداقل سیستم مورد استفاده از شبیه ساز

  • Memory:4 GB.
  • Graphics Card:NVIDIA GeForce 6100.
  • CPU:Intel Pentium 4 2.00GHz.

 سیستم پیشنهادی مورد استفاده از شبیه ساز

  • Memory:16 GB.
  • Graphics Card:NVIDIA GeForce 6100.
  • CPU:Intel i7 3.00GHz.
  • SSD 512

نرم افزارهای برای برنامه نویسی iOS

ما فقط یه نرم افزار برای برنامه نویسی iOS  و کلا پلتفرم های اپل نیاز داریم و اونم نرم افزار ایکس کده (Xcode).

در ادامه شما باید بدانید که محیط مجتمع برنامه نویسی (IDE) برای ساخت اپلیکیشن های iOS و همچنین مکینتاش، "Xcode" نام دارد، این IDE به صورت رایگان قرار دارد نیازی به خرید ان نیست

شما برای تست اپ خود نیازی به یک موبایل iphone نخواهید داشت چرا که در خود xcode شبیه ساز برای اجرا نرم افزار تا ابزار های دیباگ ، طراحی ، کدنویسی و خیلی چیزای دیگه از این دست براتون فراهمه.

 

 

معرفی Swift

زبان برنامه نویسی جدید اپل سویفت است . همانطور که گفته شد زبان برنامه نویسی یاد شده اختصاصی اپل می باشد و چندی پیش توسط اپل معرفی شد. با سویفت می توانید برای هر دو سیستم عامل iOS و مک برنامه نویسی کنید اما اگر با این زبان نتوانستید رابطه برقرار کنید همچنان میتوانید از Objective C استفاده کنید.

 

 

swift یا objective-c

Swift جدیدترین زبان برنامه نویسی شرکت اپل است ، زبانی همطراز با Objective-C اما با خوانشی کاملا متفاوت و اسان تر از زبان پیشین . اپل این زبان را به عنوان زبانی ساده نگر و با قدرتی چشمگیر و ۴ برابر آبجکتیو تر ( شی گرا تر) از زبان پیشین تلقی می کند . بزرگترین مزیت سوییفت در یاد گیری آسان آن است .

 

منبع باز و رشد سریع

زبان Swift در لینوکس در دسترس است و همچنین در ویندوز نیز کار می کند. با حمایت از جامعه منبع باز، Swift پتانسیل بالایی را نشان می دهد و واقعا سریع رشد می کند. تا سال 2014 دوران فرمانروایی Objective-C برای توسعه برنامه های بومی iOS بود، اما Swift آن دوره را به پایان رساند و پا به عرصه نهاد. این دلیل یکی از مهم ترین دلایل برتری Swift نسبت به Objective-C است.

 

زمان کمتر برای فروش و کد گذاری اسان

با مدیران بسته Swift ، توسعه دهندگان می توانند در بسته های خود برای همکاری با دیگران بر روی منطق تمرکز کنند و از بسته های مختلف برای جمع آوری سریع برنامه ها برای کاهش زمان رسیدن به بازار استفاده کنند. مخازن مختلفی از مدیران بسته Swift وجود دارد که می توان به کاتالوگ بسته بندی IBM Swift که مدیریت کیفیت وابسته و گزینه های برنامه نویسی را ارائه می دهد، اشاره کرد.

 

کد کمتر و حتی خطا کمتر

سویفت به عنوان یک زبان برنامه نویسی کاربردی، از عملکرد های منتخب به عنوان متغیر ها پشتیبانی می کند. در نتیجه شما کد بسیار عمومی را تولید می کنید که می تواند بسیاری از چیز های شکفت انگیز را انجام دهد و همچنین میزان تلاش را کاهش می دهد. از سوی دیگر، در رفتار قابل پیش بینی سویفت وقتی یک متغیر اختیاری صفر استفاده می شود، Swift بلافاصله یک تصادف زمان اجرا را آغاز می کند. این تصادف به دلیل رفتار سازگار آن، فرایند رفع اشکال را به وجود می آورد.

 

امن تر و آسان برای حفظ

ایمنی یک جنبه حیاتی است که در برنامه های تلفن همراه بسیار مهم است. در این بازار رقابتی، راه اندازی باید روی توسعه یک برنامه امن تمرکز کند. علاوه بر این اگر برنامه آسان برای حفظ نیز باشد، پس از آن است که واقعا برنده است. سویفت هر دوی این مزیت ها را در یک زمان ارائه می دهد و اشکالات را مدیریت می کند و یا متغیر های اشاره گر را فراخوانی می کند، بنابراین برنامه های امن تر از Objective-C تولید می کند.

 

سخن آخر

در محیط کسب و کار رقابتی که در آن زمان عامل تعیین کننده ای برای شروع کار است، تصمیم اصلی این است که آیا می خواهید یک زبان برنامه نویسی جدید (Swift) را انتخاب کنید یا خیر. در بالا به بیان دلایل برتری Swift نسبت به Objective-C پرداختیم و پس از این مقایسه ها، توصیه من به شما استفاده از زبان برنامه نویسی سویفت در برنامه نویسی iOS است.

 

 

قوانین کلی اپ استور

یکی از عمده تفاوت ها بین اندروید و ای او اس همین قوانین انتشار اپ ها در استور خودشان است

قوانین اپ استور برای تایید کردن اپلیکیش ها ارسالی فوق العاده خاص و در بعضی مواقع عجیب هستند . در تصویری که در بالا مشاهده می کنید٬ ۱۰ دلیلی هستند که بیشتر اپلیکیشن های رد شده رعایت نکرده اند. اپل نگاه تیز بینانه ای برروی کیفیت و امنیت اپلیکیشن های شما دارد . پس پیشنهاد میکنم که تمامی قوانین اپ استور را بخوانید و وقت خود را برای اپلیکیشنی که هیچ وقت تایید نمیشود تلف نکنید!

زمانی که کار اپلیکیشن شما به پایان رسید نوبت آن است که برای اپ استور ارسال کنید تا در صف بررسی قرار گیرید. اپ استور محتوای اپ شما٬طراحی اینترفیس و … را بررسی می کند و درصورتی که مشکلی وجود نداشته باشد در فروشگاه خود قرار خواهد گرفت

 

مراحل انتشار برنامه در اپ استور

اگر نمی خواهید برای انتشار برنامه در اپ استور به مشکلی بر بخورید، بهتر است که آموزش 8 مرحله ای و گام به گام زیر را دنبال کنید:

 

اطمینان حاصل کنید که برنامه شما بر اساس قوانین اپ استور ایجاد شده است

اپ استور با داشتن چیزی حدود 2 میلیون کاربر، به عنوان یکی از بهترین مراجع دانلود نرم افزار کاربران iOS در نظر گرفته می شود. با این وجود هر توسعه دهنده ای باید قبل از انتشار برنامه، به خوبی با قوانین و دستور العمل های کمپانی اپل به خوبی آشنایی باشد تا بعدا در طول فرآیند انتشار برنامه با مشکلی مواجه نشود. به عنوان مثال یکی از رایج ترین مواردی که منجر به رد شدن برنامه شما می شود، محتوای نامناسب و یا توهین آمیز به قشر خاصی از افراد است.

 

نرم افزارتان را تست کنید

یکی دیگر از مواردی که موجب رد درخواست انتشار برنامه در اپ استور می شود، وجو باگ و مشکلات متنوع در نحوه اجرای برنامه است. به عنوان مثال عدم مناسب بودن نمایش برنامه در دستگاه های مختلف اپل، مانند آیفون، آیپد و … . بنابراین حتی اگر برنامه نویس ماهری هستید، بهتر است قبل از اینکه برنامه تان را در اختیار کمپانی اپل قرار دهید، آن را از هر جنبه ای تست کنید.

 

یک حساب کاربری دولوپر اپل ایجاد کنید

بعد از اینکه از آماده بودن برنامه تان در اپ استور اطمینان حاصل کردید، می توانید از طریق حساب کاربری دولوپر اپل برنامه تان را در اختیار عموم قرار داده و نظرات و میزان دانلود آن را مدیریت و مشاهده کنید.

 

توجه: برای استفاده از امکانات حساب کاربری دولوپر اپل باید با پرداخت هزینه ای، در آن ثبت نام کنید. اگر به صورت انفرادی در حوزه توسعه برنامه در حال فعالیت هستید، می توانید از یک اکانت با هزینه 99 دلار در ماه استفاده کنید. اما اگر یک گروه برنامه نویس هستید، می توانید از طرح یک ساله 299 دلاری استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که هیچ راه حل جایگزینی برای انتشار برنامه در اپ استور وجود ندارد.

البته شرکت های واستی هستند که با هزینه پایین تر آپ شما را منتشر میکنند و لازم نیست سورس کدی به ان ها بدهید فقط در آپ استور آپ شما با نام شرکت واسط ثبت میشود

 

ایجاد حساب iTunes Connect برای مدیریت برنامه

iTunes Connect مجموعه ای از ابزارهای مبتنی بر وب برای مدیریت برنامه های فروخته شده در فروشگاه App برای iPhone، iPad، Mac، Apple Watch، Apple TV و iMessage است. بنابراین به عنوان یک توسعه دهنده برنامه های iOS می توانید از این طریق، داده های مربوط به برنامه منتشر شده تان را مدیریت نمایید.

 

پیکر بندی برنامه نوشته شده برای انتشار

برای آماده سازی کامل برنامه جهت انتشار، باید آیکون، پیش نمایش برنامه و توضیحات تکمیلی را آماده کنید. بنابراین شما نمی توانید بدون داشتن یک آیکون جذاب برای برنامه تان آن را در اپ استور انتشار دهید. برای آشنایی با نکات طراحی آیکون می توانید از بخش Human Interface Guidelines در اپ استور استفاده کنید.

 

علاوه بر این، باید از طریق اسکرین شات و یا ویدئویی که آماده می کنید، پیش نمایشی از برنامه تان در اختیار کاربران قرار دهید. در حالت ایده آل بهتر است که از 5 عکس به همراه حداقل 1 ویدئو جهت معرفی ساختار برنامه تان به کاربران استفاده کنید.

در نهایت نیز با استفاده از توضیحات تکمیلی هر آنچه که برای جلب اعتماد کاربر ضروری است را باید در اختیارش قرار دهید: نام برنامه، ورژن برنامه، دسته بندی، شرح مفصل و کلمات کلیدی مربوط به برنامه.

 

برنامه iOS تان را آپلود کنید

بعد از اینکه اطلاعات مورد نیاز را در iTunes Connect وارد کردید، باید از طریق پلتفرم های واسطی مانند Xcode یا Application Loader برنامه تان را آپلود نمایید. در صورتی که همه چیز به درستی انجام شده باشد، یک کد برای سرور اپل ارسال شده و برنامه تان آماده انتشار در اپ استور می شود.

 

ارائه برنامه برای بررسی

قبل از اینکه برنامه تان در اپ استور منتشر شود، باید آن را جهت بررسی در اختیار توسعه دهندگان اپل قرار دهید. معمولا زمانی که برای بررسی برنامه نیاز است، بین 1 الی 3 روز متغیر است. در صورتی که در بررسی برنامه تان، مشکلاتی وجود داشت شما می توانید از طریق مذاکره با بررسی کنندگان، مشکلات موجود را رفع نمایید.

 

انتشار برنامه در اپ استور

بعد از آنکه برنامه شما کاملا مورد تایید قرار گرفت، می توانید به صورت دستی و یا اتوماتیک درخواست انتشار آن در اپ استور را داشته باشید.

 

 

جدیدترین مطلب
آموزش کار با cpanel یا سی پنل
آموزش کار با cpanel یا سی پنل یکشنبه, 14 آذر 1400
شروع برنامه نویسی ios
شروع برنامه نویسی ios سه شنبه, 20 خرداد 1399
آموزش HTML/CSS پروژه محور(قسمت اول)